Za dvije i po decenije koliko se bave peradarstvom, za najveću farmu koka nosilja u regiji, ova godina će, kažu, biće upamćena kao jedna od najtežih. Obilježilo je drastično poskupljenje stočne hrane i žitarica, kako i komponenti, energenata i transporta. Morali su da smanje proizvodnju. Farma je opstala zahvaljujući kreditnim sredstvima.
– Najviše je uticaja imala proizvodnja stočne hrane, te komponente od kukuruza, soje, suncokreta, neka je poskupila čak i do 100 odsto, nakon toga najveći udar i trošak je papirna amblaža koja je za godinu poskupila 100 odsto i naravno gorivo – kaže Dušan Koljibabić, vlasnik farke „Koka produkt“ iz Ljubinja.
Od ove godine određeni broj „malih“ farmi obustavio je proizvodnju. Troškovi su, kažu, odavno premašili prihode.
– Do unazad dvije godine kilo hrane bilo je 60 pfeninga, a sada je marku i deset. Sada nas sigurno košta dvije-tri marke u uzgoju nego ranije, a cijena još varira, zbog toga mnogi ljudi odustaju – kaže Željko Pecelj peradar iz Ljubinja.
U poslednjih godinu dana, kažu u Ljubinju, cijena jaja povećana je za 40 do 50 odsto, dok cijena pilenki nije mijenjana 20 godina. Iako je potražnja na tržištu i sada velika, peradari kažu da je proizvodnju nemoguće održati bez dodatnog rasta cijene krajnjeg proizvoda.
Nagli skok cijena ulaznih komponenti osjetili su svi proizvođači, pa je nerealno očekivati da će u ovakvim ekonomskim uslovima bilo ko od ljubinjskih peradara povećavati proizvodnju i širiti posao. Ono što je činjenica je da je svaki dan sve manje domaćih jaja na našem tržištu.
Izvor: RTRS