Vijesti

Vidovdanske svečanosti u Trebinju ispunjene izložbama, predstavama, promocijama knjiga

Vidovdanske svečanosti se tradicionalno održavaju u okviru Trebinjskog kulturnog ljeta, u Muzeju Hercegovine u Trebinju, a obuhvataju više događaja.

Tako će pjesničko veče „Vidovdanski književni susreti Trebinje 2024” biti održano u srijedu, 26. juna, sa početkom u 19.30, u organizaciji Udruženja književnika Republike Srpske Podružnica Trebinje.

Učesnici su pjesnici iz Srbije, Crne Gore i Hercegovine, koji će biranim muzičkim i poetskim iskazom pokušati da ožive sjećanje na strašno vrijeme Kosovske bitke: Marija Viktorija Živanovićansambl „Brojanica”Milica BakračAćim VišnjićRadoslav MiloševićDobroslav ĆukOlgica CiceSvetlana BuđenSuzana LjepavaNataša Stanić i moderator Zdravka Babić.

Sat nakon toga biće održana promocija knjiga poezije „Pesme prizrenske”, autorke Radmile Knežević, i zbirke poezije „Bogorodica Ljeviška u pesmama”, koju su priredile Radmila Knežević i Lela Marković.

Knjiga „Pesme prizrenske” predstavlja zbirku pjesama pisanih prizrensko-timočkim dijalektom. Kroz ove pjesme, Kneževićeva želi da sačuva duh starog Prizrena i njegov autentičan govor.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Antologiju o Bogorodici Ljeviškoj, koju su priredile dvije Prizrenke, čini 91 pjesma o ovoj svetinji. Poezijom, na svojevrstan način pjesnici iz svih krajeva Srbije, Crne Gore, Republike Srpske dočaravaju duhovni, identitetski i istorijski značaj ove crkve u Dušanovom gradu na Bistrici.

U programu učestvuju autorka Radmila Knežević i književnik Miroslav Aleksić, uz klavirsku pratnju Ninoslave Zlatković. Sav prihod od prodaje knjiga namijenjen je za obnovu crkve Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.

Otvaranje stalne postavke „Tradicionalno narodno pjevanje Trebinja i okoline” i „Klobuk kroz vijekove” biće upriličeno 27. juna u 20 sati, u depandansu Muzeja Hercegovine.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Izložba je nastala kao rezultat terenskih istraživanja Jelene Anđelković, diplomiranog etnomuzikologa iz Beograda, koja su sprovođena 2000. i 2007. godine. Na izložbi je predstavljen istorijat hercegovačkog narodnog pjevanja i igranja, od kojih hercegovačka ganga i bećarac predstavljaju dva osnovna oblika tradicionalnog narodnog pjevanja tog kraja, koji su se izvodili prilikom svih životnih ciklusa pojedinca – rođenja, svadbi, krsnih slava i crkvenih zborova. Izložba „Klobuk kroz vijekove” obuhvata istoriju nekadašnje župe Korjenićke, ispod srednjovjekovnoga grada Klobuka, kao i znamenite ljude ovoga kraja.

U svečanom  programu učestvuju muška pjevačka grupa „Na kamenu kamen” iz Trebinja, mladi guslar Milan Andrić i pjesnici Sava Guslov MarčetaZdravka Babić i Dobroslav Ćuk.

Trećeg dana, u petak, 28. juna u 20 sati, biće otvorena izložba „Dodirom kroz stvaralaštvo Nadežde Petrović“ u Muzeju Hercegovine u Trebinju. Povodom ove posebne izložbe biće upriličena i gostujuća predstava „Nenapisana pisma“ – monodrama u izvođenju prvakinje Narodnog pozorišta u Beogradu, Vanje Milačić, koja predstavlja život i stvaralaštvo Nadežde Petrović kroz dijalog i obraćanje velikom umjetniku i prijatelju Ivanu Meštroviću.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Izložba je nastala u organizaciji Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske i Galerije Nadežde Petrović u Čačku i predstavlja originalna djela ove znamenite slikarke prilagođena slijepim i slabovidim osobama. Ova izložba predstavlja rezultat povezivanja i saradnje prilikom obilježavanja značajnog jubileja: 150 godina od rođenja ove znamenite srpske slikarke koju je Unesko pozicionirao kao evropsku ličnost 2023. godine.

U okviru izložbe „Dodirom kroz stvaralaštvo Nadežde Petrović“ nalaze se posebno adaptirane i prilagođene taktilne reprodukcije za nekoliko umjetničkih djela iz spomen-sobe Galerije Nadežde Petrović u Čačku koji je 2023. godine bio nosilac titule Nacionalne prestonica kulture Srbije pod sloganom „Čačanska Rodna“. U okviru ovog posebnog projekta Grad Trebinje je predstavljen kao poseban Grad-gost i pobratim Gradu Čačku. Trebinje i Čačak povezuju korijeni, umjetnici, nosioci kulture i težnja za uklapanjem u vrijednosti savremenog svijeta.

Sva djela su dopunjena objašnjenjima na Brajevom pismu, audio  vodičima i taktilnim reprodukcijama, koje je osmislio i izradio grafički dizajner Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske Nemanja Mićević.

Monodrama „Nenapisana pisma” u izvođenju glumice Vanje Milačić u centar pažnje vraća umjetnički opus Nadežde Petrović, koja je srpskom slikarstvu donijela modernizam i koja je ženama s početka prošlog vijeka otkrila njihova društvena prava

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Inspirisana slojevitom ličnošću ove znamenite Srpkinje, njenim emotivnim i umjetničkim nedoumicama, položajem umjetnika u tadašnjoj Srbiji i ondašnjim političkim previranjima, Milkica Miletić, književnica iz Čačka je oživjela lik Nadežde Petrović u svom tekstu „Nenapisana pisma“, koji je za scenu adaptirala i režirala Nataša Radulović.

Trebinjsko kulturno ljeto je kulturna manifestacija koja se održava svake godine od maja do oktobra u Trebinju. U toku trajanja manifestacije posjetioci skoro svake večeri, tokom nekoliko mjeseci, mogu da prisustvuju nekoj od izložbi, promociji knjiga, koncertu, mnogim sličnim kulturnim događajima, kao i sportskim događanjima.

Izvor: Srpska info

BONUS VIDEO

Slični članci

Bileća u duhu solidarnosti: Donacija brašna za 300 domaćinstava

Urednik

Za maslinovo ulje iz Tvrdoša zlatna medalja u Njujorku

Urednik

Novi podsticaji za nezaposlene

Urednik

Program prevencije dijabetesa za osnovce

Urednik

Vuk Janković osvojio maksimalan broj bodova i iz matematike i iz fizike

Urednik

Srpska bogatija za 17 beba: U Trebinju jedna djevojčica

Urednik

Primjer zajedništva i entuzijazma: Festival dječjih igara u Bileći 2. maja

Urednik

KUD „Zelengora“ na humanitarnom koncertu prikupila 2.600 KM za završetak izgradnje Hrama Svete Trojice

Urednik

Više aktivnosti povodom Svjetskog dana zdravlja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više