RS i BiH Vijesti

Inflacija 9,1 odsto, gorivo 3,14 KM, a plate iste: U Vladi Srpske i dalje ne razmišljaju da zamrznu cijene

Godišnja inflacija u martu 9,1 odsto. Gorivo 3,14 KM. Jestivo ulje više od šest KM. Zelena salata 4,5 KM. Plate iste.

Vlada Republike Srpske, na osnovu Zakona o regulisanju cijena ima mogućnost da zamrzne cijene, a iz odgovora koje smo dobili može se zaključiti da se o tome i dalje ne razmišlja.

Primjera radi, zemlje okruženja već su odavno posegle za ovom mjerom u clju zaštite standarda građana.

– Vlada Republike Srpske kontinuirano prati stanje na tržištu Republike Srpske, kao i kretanja cijena na globalnom nivou, te razmatra mogućnosti dodatnih intervencija u cilju zaštite životnog standarda stanovništva. Jedna od zakonom datih mogućnosti jeste i ograničavanje cijena na određenom nivou, koja cijeneći trenutno stanje na tržištu, kao i to da je tržište Republike Srpske u velikom procentu uvozno orijentisano, može dovesti do vještačkih nestašica roba i sirovina na tržištu – kažu sa Srpskainfo u Ministarstvu trgovine RS.

Oni podsjećaju u kojm sve slučajevima je moguće izreći mjere neposredne kontrole cijena, pozivajući se na Zakon o regulisanju cijena, a jedan od uslova za ove mjere su i neočkavana poskupljenja.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Takođe, jedna od mjera koje su date Zakonom o regulisanju cijena jeste određivanje marži u trgovini, a ovu mjeru Vlada Republike Srpske usvojila je po dva osnova  – ograničenjem marži na naftu i naftne derivate i ograničenjem marži na osnovne životne namirnice. Na ovaj način Vlada Republike Srpske je spriječila mogućnost zloupotrebe kretanja na tržištu od strane trgovaca kada su u pitanju cijene osnovnih životnih namirnica i naftnih derivata ograničavanjem marže koja se obračunava na nabavnu cijenu proizvoda, izbjegavajući istovremeno rizik od izazivanja vještačkih nestanica roba i sirovina. Nažalost, uticaj ovakvih administrativnih mjera ima ograničeno dejstvo, zbog stalnog porasta berzanskih i nabavnih cijena proizvoda i sirovina na međunarodnom tržištu – navode u Ministarstvu.

Podsjećamo da se ovih odredbi trgovci u posljednje vrijeme baš i nisu prdržavali, posebno naftni distributeri kojima je u veoma kratkom periodu izrečeno oko milion KM kazni.

Mrtvo slovo na papiru

U Minstarstvu trgovine podsjećaju da je i, u cilju ublažavanja negativnih posljedica rasta cijena na globalnom nivou na privredu i građane RS, Narodna skupština Republike Srpske usvojila na 29. posebnoj sjednici održanoj 18. marta zaključke u vezi sa Informacijom o mjerama u oblasti indirektnih poreza za ublažavanje negativnih efekata inflacije kojim se predlaže da se u parlamentarnu proceduru BiH uputi Prijedlog zakona o dopuni Zakona o PDV, kojim će biti definisane snižena stopa PDV od nula odsto na osnovne životne namirnice i viša od dvadeset dva odsto na luksuzna dobra i usluge.

Na istoj sjednici, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je i zaključak da se u parlamentarnu proceduru BiH uputi Prijedlog zakona o akcizama u BiH, kojim se predlaže izmjena člana 17. Zakona, na način da iznosi akciza za naftne derivate iznose 0,00 КM po litri naftnog derivata.

Od toga je prošlo mjesec i po, a do usvajanja ovih inicijativa/prijedloga u institucijama BiH nije došlo. Građani su dobili samo nova poskupljenja, a prognoze su da će inflacija u junu biti i dvocifrena.

 

Izvor: Srpska info

BONUS VIDEO

Slični članci

Regulator razmatra zahtjev ERS za poskupljenje struje u Srpskoj

Urednik

Otvorena kolektivna izložba “Vrba u Trebinju”

Urednik

U Trebinju održano humanitarno poetsko veče Milana Milanovića (VIDEO)

Urednik

Niču scene na otvorenom u Starom gradu u Trebinju

Urednik

Srpska bogatija za 28 beba: U Nevesinju tri djevojčice

Urednik

Golman Andrej Čolović: Niko nije nepobjediv

Urednik

Mladi obnovili planinski put trebinjskog dijela orjenskog masiva

Urednik

Počela tradicionalna akcija „Paketić za ljepši osmijeh“

Urednik

Život na kocki – porok koji ne bira godine (VIDEO)

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više