U to treba računati i cijenu poklona, cvijeća, kićenja svatova, koverte kao najveće stavke, kao i izdatke za muziku ukoliko su mladenci dozvolili da gosti mogu naručivati pjesme, navode iz Zavoda, prenosi RTRS.
Kako bi se gošća prikladno pripremila za svadbu neophodno je u prosjeku izdvojiti 310 KM, i to kako bi se kupili suknja, bluza i kožne cipele (salonke), a prije odlaska na slavlje neophodno je koristiti i usluge frizera i kozmetičara, navodi Zavod u tekstu u kojem je analizirao koliko u prosjeku jedan par košta opremanje za odlazak na svadbu.
Za muškarca je u prosjeku potrebno u prosjeku izdvojiti 517 KM, od čega najviše košta odijelo, a potrebno je kupiti, pored toga, i košulju, potkošulju, kožne cipele, te koristiti usluge frizera.
Moguće su i drugačije kombinacije ili korišćenje već kupljenih odjevnih predmeta, što značajno smanjuje cijenu opremanja za odlazak na svadbu.
– S obzirom na to da se bliži sezona svadbi i dok su sva svjetla kada je u pitanju svadba, sa razlogom, uperena u mladu i mladoženju, Zavod fokus pažnje u ovoj analizi želi makar nakratko da pomjeri na goste, bez kojih ovaj radosni trenutak u životu mladenaca, ne bi bio potpun – naglašeno je u tekstu.
U obzir su uzeti podaci koje Zavod prikuplja, svjesan činjenice da postoje i neke stavke kao što su pokloni, koverta, muzika, cvijeće, kićenje svatova koje nije moguće statistički prikupiti i koje zavise od osobe do osobe ili statusa zvanice.
Republički zavod za statistiku naveo je i podatke po kojima je u Srpskoj u 2021. godini registrovano 5.530 brakova, dok je prema preliminarnim podacima u prošloj godini 5.296 brakova.
Izvor: Glas Srpske