RS i BiH Vijesti

Prasad i jagnjad u Srpskoj nikad skuplja, pilići „uskaču“ na slavsku trpezu

Kilogram žive vage jagnjadi ovih dana na stočnim pijacama ide i do devet, a svinja do 10 KM, što je drastično više nego u istom, pretprazničnom periodu prošle godine.

Prije prošlogodišnjeg Vaskrsa prasići su, u prosjeku, koštali oko 4,3, a jagnjad oko 5,5 KM po kilogramu žive vage.

Na banjalučkoj stočnoj pijaci kilogram prasića juče se kretao između devet i deset, a jagnjadi od osam do devet KM.

Prije nepunih desetak dana živa vaga prasadi bila je oko sedam KM.

Uzgajivači svinja iz Srpske poručili su da nemaju izbora nego da idu s poskupljenjima, s obzirom na drastičan skok cijena stočne hrane, te daleko veću potražnju od ponude.

U Udruženju uzgajivača ovaca i koza Srpske ističu da se prosječna cijena žive vage jagnjadi u RS kreće oko sedam KM, te da je, u odnosu na lani, viša zbog poskupljenja stočne hrane.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Cijena od devet KM je kod onih koji prodaju manje količine. Naše udruženje organizuje otkupe po cijeloj RS i nemamo toliku cijenu. U Bijeljini, Kozarskoj Dubici i na Romaniji dogovorili smo otkup po osam KM jagnjadi prve klase od 30 do 35 kilograma, ali su nam prije dva dana otkazali najveći kupci, jer su se snašli u Srbiji, odakle je uvoz već krenuo – kaže za Srpskainfo predsjednik ovog udruženja Dragan Santrač.

Dodaje da domaće uzgajivače jagnjadi uništavaju niske cijene u Srbiji.

– U ovoj državi su smanjene cijene jagnjadi, jer uzgajivači imaju velike podsticaje. Oni po ovci dobijaju 120, a mi 11 KM. Zato u Srbiji mogu davati kilogram žive vage po tri evra – poručuje Santrač.

Svjesni su i građani da je unazad nepuna dva mjeseca i kod nas i u svijetu sve poskupilo, ali poručuju da ne pamte ovolike cijene prasića i jagnjadi, te da će mnogi za praznike i slave koji predstoje, definitivno odustati od pečenice.

– Ne znam kome se isplati da kilogram plati skoro 10 KM?! To znači da za jagnje ili prase od nekih 30 kilograma treba izdvojiti najmanje 250 KM, što nikad nije bilo. Ove cijene će mnogima zagorčati predstojeće vjerske i državne praznike, kao i slave, jer, ma koliko da žele, neće moći da ispoštuju tradiciju. Umjesto da im se radujemo, nama su slavlja već prisjela. Pečeno jagnje ili prase na slavskoj trpezi imaće samo oni s dubljim džepom, a mi ostali pratimo cijenu piladi, jer samo to sebi možemo da priuštimo – poručuje Nikola K. iz Banjaluke.

 

 

 

Izvor: Srpska info

BONUS VIDEO

Slični članci

Crveno svjetlo poskupljenju obuke za vozače

Urednik

Nestala Marija Spaić iz Trebinja, u toku potraga

Urednik

Naprava sa tajmerom eksplodirala ispred Bolnice u Trebinju

Urednik

Svjetski dan bez automobila – Učinimo nešto dobro za našu planetu

Urednik

Poziv vjernicima na doček patrijarha u subotu u 19 časova i na liturgiju u nedjelju u 9 časova

Urednik

Spasavanje sela i očuvanje porodice: Srbija mladim bračnim parovima kupuje kuće i imanja

Urednik

Drapić: U Ljubinju otvorena radna mjesta, a realizuju se i infrastrukturni projekti

Urednik

Bolan početak školske godine: Iz “Ribnikara” se ispisalo 60 učenika, niko nije htio da bude direktor

Urednik

Cijene svadbenih proslava veće za oko 30 odsto nego prošle godine

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više