RS i BiH

Revizija turizma Srpske: Nestručnost kadrova, nefunkcionalnost TO i nedostatak promocije

Revidiran je period od pet godina, odnosno od početka 2018. do kraja 2022. godine. Ovom revizijom obuhvaćeni su Ministarstvo trgovine i turizma, Turistička organizacija Republike Srpske, Turistička organizacija Banja Luka, Istočno Sarajevo, Trebinje, Višegrad,Teslić i Sportsko-turistička organizacija Stanari, te jedinice lokalne samouprave koje su osnivači turističkih organizacija iz revizorskog uzorka  gradovi Banjaluka, Istočno Sarajevo, Trebinje i opštine Višegrad, Teslić i Stanari.

Republika Srpska za turizmom Evrope zaostaje 15 puta po broju noćenja po stanovniku, a učešće turizma u BDP-u manje je 13 puta, dok je boravak turista kraći četiri puta.

Ovo se, između ostalog, navodi u izvještaju revizije učinka na temu upravljanja turističkim organizacijama, a u kojem se navodi i to da je turizam u Republici Srpskoj u početnoj fazi razvoja.

„Osnovni zaključak ove revizije učinka je da se turističkim organizacijama ne upravlja na efikasan način, što onemogućava da promocija turizma ostvari značajne rezultate“, naveli su revizori.

Revizori su istakli i da svaka treća lokalna turistička organizacija nije imala zaposlenih turističke struke, a broj zaposlenih u pojedinim turističkim organizacijama na kraju 2022. godine je varirao od jednog do 29 zaposlenih.

„Broj zaposlenih se ne može dovesti u vezu sa logičnim parametrima kao što su ostvareni dolasci i noćenja turista ili smještajni kapaciteti na teritoriji lokalne samouprave. Broj zaposlenih u turističkim organizacijama na kraju 2022. godine je bio veći za 50 odsto u odnosu na kraj 2018. godine“, istakli su revizori.

Većina turističkih organizacija iz revizorskog uzorka, uključujući i Turističku organizaciju Republike Srpske, utrošak sredstava prikupljenih po osnovu boravišne takse je planirala i za finansiranje aktivnosti koje ne predstavljaju direktnu promociju turizma.

„Pravilnici o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u turističkim organizacijama uglavnom su nefunkcionalni, a nepouzdane i nepotpune evidencije onemogućavaju efikasno planiranje promocije i ukazuju na postojanje značajnog prostora za poboljšanje naplate boravišne takse“, navodi se u revizorskom izvještaju.

Revizorskim izvještajem pažnja je skrenuta i na to da inspekcijski nadzor u oblasti turizma nije bio planiran i realizovan u obimu i kvalitetu kakav bi bio adekvatan i koji bi na vrijeme zaustavio nepovoljne tokove u ovoj djelatnosti, a ni postojeći način funkcionisanja obračuna i naplate boravišne takse ne obezbjeđuje samoodrživost promocije turizma.

 

Izvor: Nezavisne / Capital.ba

BONUS VIDEO

Slični članci

Nedostatak sezonskih radnika sve izraženiji, kod nas i u regionu / VIDEO

Urednik

Počelo ljetno računanje vremena

Urednik

Danas se slavi Ramazanski bajram – prvog dana okuplja se porodica

Urednik

U ritmu Hercegovine od mora do planina (FOTO)

Urednik

Danas je Dan žalosti u Srpskoj povodom tragedije u Sjevernoj Makedoniji

Urednik

Cijene goriva padaju kap po kap

Urednik

Više od 9.000 zaposlenih u Bingo Group, u preko 230 trgovina i 11 proizvodnih kompanija stalo sa radom

Urednik

Dodik boravio u radnoj posjeti Trebinju

Urednik

Keš dok kažeš Flex: Premium Flex mikrokrediti do 5000 KM

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više