RS i BiH Vijesti

„Šire ga i kad ozdrave“ Koliko je zarazan rotavirus, na koji se sumnja kod oboljele djece na Jahorini

Učenici Osnovne škole „Branko Radičević“ iz Banjaluke, koji u okviru škole u prirodi boravili na Jahorini, a kod kojih su se pojavile stomačne tegobe, vratili su se svojim kućama i osjećaju se dobro.

Sa stomačnim virusom prije desetak dana suočilo se i 70 učenika iz dvije prijedorske osnovne škole, koji su takođe boravili u hotelu „Nebojša“ na Jahorini, dok je 20 završilo na infuziji. Rezultati uzoraka hrane i radne površine uzetih u ovom hotelu pokazali su da je sve u redu.

Kod jednog učenika potvrđen je rotavirus, a, iako nema zvanične potvrde, nije isključeno da je i kod đaka iz Banjaluke, s obzirom na simptome, riječ o istom virusu.

Ljekari objašnjavaju da se rotavirus lako širi, jer se radi o virusu sa visokom stepenom zaraznosti.

– Razlika između ovog virusa i drugih mikroorganizama koji napadaju probavni sistem je u načinu širenja. Rotavirus ulazi u organizam na dva načina: feko-oralnim i kapljičnim putem. Najčešče infekcije ovim virusom javljaju se od decembra do aprila, ali nije isključena pojava ove infekcije i u ostalim mesecima. Godišnje od rotavirusne infekcije u zemljama EU oboli 3,6 miliona djece – ističe za Srpskainfo načelnica službe za epidemiologiju u Institutu za javno zdravstvo RS dr Nina Rodić Vukmir.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prema njenim riječima, rotavirus je virus koji izaziva teške prolive, uglavnom kod odojčadi i male djece, mada može da se javi i kod odraslih.

– Praćen je povraćanjem, groznicom i dehidratacijom. Odgovoran je za 30 odsto infekcija gastrointestinalnog sistema kod dojenčadi i male djece. Djeca mogu širiti rotavirus neposredno prije pojave simptoma bolesti, za vrijeme trajanja bolesti i do sedam dana poslije bolesti. Infekcija se može dobiti od članova porodice ili od drugih bliskih kontakata. Među odraslima, infekcija rotavirusom može uzrokovati gastroenteritis – objašnjava dr Rodić Vukmir.

Period od momenta infekcije do pojave bolesti traje 24 – 72 časa, a bolest u prosjeku traje četiri do šest dana.

– Nakon 12 sati, bolest se ispoljava bolom u stomaku, jakim povraćanjem i povišenom temperaturom, a tokom iduća 24 sata počinje proliv. Glavna prijetnja za dijete je dehidratacija izazvana ovim simptomima. Gubitak tjelesne tečnosti predstavlja najveću opasnost do koje dovodi gastroenteritis, odnosno upala želuca i tankog creva,  uzrokovan rotavirusom. Što je dijete mlađe, infekcija ove vrste je opasnija – upozorava dr Rodić Vukmir.

FOTO: GRAD BANJALUKA
FOTO: GRAD BANJALUKA

Dehidratacija počinje kada tijelo izgubi dva procenta ukupne tečnosti, a  najčešći simptomi su: žeđ, gubitak apetita, suva koža, crvenilo u licu, tamna boja urina do smanjenog mokrenja, suva usta, umor ili slabost, drhtavica, vrtoglavica…Za dijagnostikovanje virusa potrebno je uraditi laboratorijski pregled stolice na rotavirus.

– Da bi se spriječila zaraza rotavirusom, potrebno je učestalo pranje ruku, posebno poslije vršenja fizioloških potreba, mijenjanja pelena, te prije jela ili pripremanja hrane. Takođe, potrebno je pažljivo pranje voća i povrća, temeljno čišćenje i dezinfekcija kontaminiranih površina, odmah poslije epizode bolesti korišćenjem hlornih preparata. Odmah ukloniti i oprati odjeću koja može biti kontaminirana virusom poslije epizode bolesti, a koristiti vruću vodu i sapun – ističe dr Rodić Vukmir.

Osobe koje imaju tegobe u vidu povraćanja i proliva, treba da piju dosta tečnosti, da spriječe dehidrataciju. Dehidratacija među malom djecom, starijima i bolesnima, predstavlja, najozbiljniju zdrastvenu posljedicu kao rezultat rotavirusne infekcije. Unos tečnosti i minerala jedini je način liječenja, jer se tako vrši nadoknada izgubljenog.

U banjalučkom Domu zdravlja kažu da u proteklom periodu nisu imali prijavljenih oboljelih od rotaviroze.

– Higijensko-epidemiološka služba naše ustanove nije službeno obaviještena o tome da je desetak banjalučkih osnovaca dobilo stomačne tegobe – ističu za Srpskainfo u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

 

 

Izvor: Srpska info

BONUS VIDEO

Slični članci

Bileća u duhu solidarnosti: Donacija brašna za 300 domaćinstava

Urednik

Za maslinovo ulje iz Tvrdoša zlatna medalja u Njujorku

Urednik

Novi podsticaji za nezaposlene

Urednik

Program prevencije dijabetesa za osnovce

Urednik

Vuk Janković osvojio maksimalan broj bodova i iz matematike i iz fizike

Urednik

Srpska bogatija za 17 beba: U Trebinju jedna djevojčica

Urednik

Primjer zajedništva i entuzijazma: Festival dječjih igara u Bileći 2. maja

Urednik

KUD „Zelengora“ na humanitarnom koncertu prikupila 2.600 KM za završetak izgradnje Hrama Svete Trojice

Urednik

Više aktivnosti povodom Svjetskog dana zdravlja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više