Svijet Vijesti

Gdje su najskuplji stanovi u Evropi?

Kirije i cene nekretnina će u Nemačkoj rasti i sljedeće godine, pokazala je studija konsultatske kuće Deloit.

Studija je ustanovila i da je Minhen u međuvremenu za kupce nekretnina postao drugi po skupoći grad u Evropi, odmah iza Pariza.

Prema nalazima Deloita, „može se reći da je izgradnja novih nekretnina u Nemačkoj i dalje ispod evropskog proseka“.

Za izradu sektorske studije, koja je objavljena u petak, stručnjaci su uporedili podatke iz 68 gradova u 23 evropske zemlje. Šef odeljenja Deloita za nekretnine u Nemačkoj Mihael Miler potvrdio je da su u celoj Evropi porasle cene izgradnje.

Poremećeni lanci snabdevanja i oskudica u materijalu povećavaju rizike u planiranju i realizaciji građevinskih projekata.

Cene izgradnje teraju nagore i nedostatak radne snage i sveopšta inflacija. Međutim, rast kamatne stope može da uspori potražnju i rast cena, ocenio je Miler.

U Minhenu su kupci za stan u novogradnji, prema navodima Deloita, prošle godine morali da plate u proseku 10.500 evra po kvadratu. Samo je Pariz, sa 13.462 evra bio skuplji.

Jeftiniji su London, Oslo i Frankfurt sa 8.400 evra. U Amsterdamu je kvadratni metar bio 7.600, a u Kopenhagenu 7.300 evra. U Hamburgu su kupci prema studiji Deloita plaćali 6.900 evra, u Berlinu 6.500 za kvadrat stambenog prostora.

Povoljno je, sa druge strane, bilo u bugarskim crnomorskim gradovima Varna i Burgas, gde je novi stan u proseku mogao da se kupi za 900 evra po kvadratu.

Kada je reč o mesečnoj kiriji, Pariz je takođe bio najskuplji sa 29,19 evra po kvadratnom metru, a slede Oslo, London i Amsterdam. Minhen je na desetom mestu, sa 18,90 evra. Za Frankfurt je Deloit utvrdio da kirija iznosi u proseku 15,90 evra po kvadratu, u Berlinu je 14,30, a u Hamburgu 13,60.

Po broju stanova, Nemačka je sa 43,1 milionom, ili oko 51.800 stanova na 100.000 stanovnika u gornjoj trećini. Deloit, međutim, smatra da postoji potencijal kada je reč o novogradnji, jer su prošle godine izgrađena svega 372 stana na 100.000 stanovnika, a započeta je gradnja 299.

U mnogim zemljama na tržištu stanova osetio se prijem izbeglica iz Ukrajine, a najviše u Poljskoj, Slovačkoj i Mađarskoj.

„U drugom kvartalu 2022. smanjila se ponuda stanova za iznajmljivanje, jer su mnogi iskorišćeni za smeštaj ukrajinskih izbegličkih porodica“, navodi se u studiji Deloita.

 

Izvor: Buka

BONUS VIDEO

Slični članci

Rodoljub Drašković, vlasnik Svislajona, biznismen koji je podržao studente za portal Radar: Privrednicima ne smetaju studenti, već diktatorski režim i korupcija

Urednik

Gatački čuvari tradicije nastupili u Nevesinju

Urednik

Kada će građani BiH ostvariti povrat PDV-a za prvu nekretninu?

Urednik

Muzej Hercegovine: Obilježno deset godina uspješnog rada odsjeka viole u Muzičkoj školi Trebinje

Urednik

Srpska bogatija za 24 bebe: U Nevesinju rođen jedan dječak

Urednik

Otvoren zajednički granični prelaz Zupci-Sitnica

Urednik

Kompanija Blicnet (Supernova) dobila sertifikate za međunarodne standarde ISO 9001 i ISO/IEC 27001

Urednik

Počinje tradicionalna manifestacija „Dučićev dan“

Urednik

U toku akcija “Radost Vaskrsa” za pomoć siromašnima

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više