Tradicionalna kulturna manifestacija “Šantićeve večeri poezije” večeras je otvorena u Sabornoj crkvi Svete Trojice u Mostaru.
Uz prisustvo velikog broja poštovalaca lika i djela Alekse Šantića, gostiju i zvaničnika održana je i svečana akademija povodom 120 godina od osnivanja mostarske Prosvjete.
Prije otvorenja i akademije na Pravoslavnom groblju Bjelušine održan je pomen na grobu Alekse Šantića.
U revijalnom dijelu večeri koncert je održao Gudački orkestar Simfonijskog orkestra Narodnog pozorišta Republike Srpske.
“Šantićeve večeri poezije” tradicionalno organizuju SPKD “Prosvjeta” – Gradski odbor Mostar i SPKUD “Gusle”.
Predsjednik SPKD “Prosvjeta” GO Mostar Sanja Bjelica Šagovnović rekla je da se ovogodišnje 103. “Šantićeve večeri poezije” održavaju u čast 120 godina “Prosvjete”.
Podsjetila je da je Prosvjeta u Mostaru osnovana na današnji dan 1902. godine, pedesetak metara od Saborne crkve, u Staroj školi pod Košćelom.
„Bio je to jedan od prvih odbora nakon osnivanja društva u Sarajevu od strane 29 srpskih intelektualaca. Jedan od predsjednika bio je upravo Aleksa Šantić tako da zaista nije bilo ljepše prilike nego da ovaj, za nas značajan jubilej, proslavimo upravo na Šantićevim večerima poezije“, rekla je Bjelica Šagovnović.
Napominje da je Prosvjeta najznačajnije nacionalno društvo, a mostarski odbor ima zaista bogatu istoriju i ostavštinu.
„ Šantić, Dučić, Ćorovići, Šole i brojni drugi njihovi savremenici vinuli su do neba Mostar u kulturnom i intelektualnom smislu. Mostar je stao uz rame s Beogradom i Novim Sadom, kao srpskom Atinom. Ostavili su mnogo i Prosvjeti i Guslama, ali i svom Mostaru i trajno nas zadužili da ih se sjećamo i spominjemo“, rekla je Bjelica Šagovnović.
Bjelica Šagovnović podsjeća da je Mostar bio kulturni i prosvjetni centar hercegovačkih Srba, te bio i ostao sjedište Srpske pravoslavne crkve u Hercegovini.
„Pečat koji su srpski narod i njegova Crkva ostavili u Mostaru neizbrisiv je u istoriji ovog grada. Mostarski kulturni, nacionalni i vjerski mozaik ne bi bio tako bogat bez mostarskih Srba i Srpske pravoslavne crkve, Prosvjete i Gusala. Nadamo se da će tako biti i u budućnosti“, rekla je predsjednica mostarske Prosvjete.
Govoreći o radu SPKD Prosvjeta GO Mostar podjetila je da je ovaj odbor onovljen 2011. godine.
„Nije bilo lako ni jednostavno. Krenuli smo iz ruševina u svakom smislu, sve je bilo razoreno. Ipak, uz mnogo truda i ljubavi slagali smo kamen po kamen. I večerašnju svečanost, zbog mnogo simbolike prirđujemo ovdje u Sabornoj crkvi Svete Trojice, koja je još uvijek u obnovi, kao i srpska zajednica u Mostaru sa svojom kulturom i baštinom. Crkva se ponovo nadvisila nad Mostarom, naš odbor Prosvjete, zaista moram s ponosom kazati, vratio je u Mostaru i srpski kulturni identitet“, rekla je Bjelica Šagovnović.
Napomenula je i niz rezultata koji stoje iza ovoga društva, poput Prosvjetine škole srpskog jezika, istorije i kulture, zatim Prosvjetinu stipendiju ”Vladimir Ćorović”, organizacije niz kulturnih manifstacija poput Božićnog koncerta, Svetosavske akademje i naravno Šantićevih večeri poezije.
„Kroz svoju divnu i antologijsku poeziju Šantić nam je ostavio mnoge vrijednosti, ali i ujedinjujuće poruke i ljubav za svoga komšiju – jer je kao brata gledao svakoga onoga ko s njim dijeli zemlju i vazduh, bez obzira da li je bio musliman, Hrvat, Jevrej. I kroz Prosvjetu je baštinio uzpravo takav duh, kakav i mi danas nastojmo održati…Šantić je znao da je Mostar poseban grad i da ima svijetlu budućnost i zato nam je zapisao antologijske stihove ”Ostajte ovdje”. I ova veče svjedoči da Šantićev Mostar ima budućnost i hvala vam još jednom“, zaključila je Bjelica Šagovnović.
Dekan Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu i predsjednik Glavnog odbora SPKD Prosvjeta Draga Mastilović govorio je o životu i djelu Alekse Šantića, osnivanju mostarske Provjete i svim velikim književnicima koji sa ovih područja. Mastilović je podsjetio na važnost tadašnje mostarske Gimnazije i na činjenicu koliko je ona iznjedrila intelektualaca u najtežim vremenima.
„Prosvjeta je stipendirala na stotine srednjoškolaca koji su nakon toga odlazili u svijet, ali i vraćali se ovdje da grade život…Da Prosvjeta i danas vrši svoju misiju najbolji je pokazatelj odbor mostarske Prosvjete koji je kao i mostarski odbor tadašnje Prosvjete možda i najbolji Prosvjetin odbor. Mnogo je aktivnosti koje oni rade, a posebno je fascinantno stipendiranje đaka što nas vraća na one prapočetke Prosvjete“, rekao je Mastilović.
Mastilović je rekao da bez Mostara i Hercegovine nema ni SPKD Prosvjete, te proglasio 103. Šantićeve večeri poezije otvorenim.
Ove godine “Šantićeve večeri poezije” traju 10 dana i imaju devet sadržaja.
Svečanosti je prisusutvovao vladika zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije, generalni konzul Republiek Srbiej u Mostrau Vaso Gujić, generalni konzul Hrvatske Marko Babić, generalni konzul Turske Jašar Ergun, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac, sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose s vjerskim zajednicama AP Vojvodina Dragana Milošević, poslanik u Parlamentu BiH Ljubica Miljanović, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ilija Tamindžija i Valerija Lakić, gradonačelnik Mostara Mario Kordić, predjednik Gradskog vijeća Mostara Salem Marić, potredsjednik Gradskog vijeća Mostara Velibor Milivojević, načelnici opština iz Hercegovine, gradski vijećnici, te predstavnici kulturnog i javnog života Mostara.
Generalni sponzor manifestacije je kompanija m:tel, dok su sponzori Vlada Republike Srpske, Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, Vlada
Hercegovačko-neretvanskog kantona, Ministarstvo kulture Republike Srbije, Ministarstvo kulture Hercegovačko-neretvanskog kantona, Grad Mostar, Federalno ministarstvo kulture i sporta, Elektroprivreda Republike Srpske, HET-u, RITE Gacko, Misija OSCE, opština Gacko i Nevesinje.
Ove godine “Šantićeve večeri poezije” traju 10 dana i imaju devet sadržaja.
U ponedjeljak, 5. septembra, u OKC “Arašević” biće upriličen poetski kabare književnika Marka Tomaša. U muzičkom dijelu nastupiće vokalni solista Vladimir Mićković i pijanista Gabrijel Prusina.
U utorak 6. septembra u 19.00 časova u dvorištu Instituta “Junuz Emre” održaće se poetsko-muzičko veče “Posestrime Aleksi” u kojem učestvuju autor i voditelj programa književnica Olga Bikar, pjesnikinja Hilal Karafan /Istanbul/, Elvira Kujović /Novi Pazar/, Milica Jeftimijević Lilić /Beograd/, Jovanka Stojčinović-Nikolić /Doboj/, Olgica Cice /Trebinje/, Zdravka Babić /Bileća/, profesori muzike Amra Dugalić /Mostar/ i Radmila Pešut /Mostar/, te glumac Igor Gudelj /Trebinje/.
Manifestacija se nastavlja u srijedu, 7. septembra, u 19.00 časova u Vladičanskom dvoru u Mostaru predstavljanjem Izabranih djela Svetozara Ćorovića u saradnji sa Narodnom i univerzitetskom bibliotekom Republike Srpske.
Promotori su Duško Pevulja, profesor na Filološkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci i Ljiljana Petrović Zečić, direktor Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske.
U četvrtak u Vladičanskom dvoru sa početkom u 19.00 časova biće predstavljena Sabrana djela akademika Danila Marića. U programu učestvuju promotori: Safet Sarić i Zlatko Serdarević /Mostar/, Ranko Pavlović /Banjaluka/, Dragica Braunštan /Toronto/, Dimitrije Janičić /Beograd/, Ilija Šaula /Filadelfija/. U muzičkom dijelu nastupiće Tijana Bašić i Marija Raspudić.
Manifestacija se u petak, 9. septembra, seli u Manastir Žitomislić. Sa početkom u 19.00 časova u Muzeju manastira Žitomislić biće otvorena Izložba “Jovan Dučić – neraskidiva veza sa Šantićem i Mostarom” u saradnji sa Muzejom Hercegovine Trebinje.
“Šantievve večeri poezije” završavaju se u Nevesinju gdje će u subotu, 10. septembra, u Kulturnom centu “Nebojša Glogovac” u Nevesinju sa početkom u 19.00 časova biti održan kulturni program pod nazivom “Nevesinje – druga Šantićeva kuća” u organizaciji ustanova i društava kulture iz Nevesinja.