Brojni ministri, kako oni iz Savjeta ministara BiH, tako i oni iz Vlade Republike Srpske, našli su se ove godine na kandidatskim listama svojih stranaka, bilo da je riječ o poslaničkom mandatu za NSRS, bilo da je riječ o Parlamentarnoj skupštini BiH.
Srpskainfo je provjerila kako su prošli ministri kod građana i ko je od njih donio glasove svojoj stranci, a ko je podbacio.
Sudeći po preliminarnim podacima koje je objavila CIK BiH, najviše glasova svojoj stranci donio je aktuelni premijer Republike Srpske, Radovan Višković, kojeg bi u naredne četiri godine trebali da gledamo u ulozi poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Višković, koji je na listi SNSD u izbornoj jedinici 3 za PD PSBiH, osvojio je 31.127 glasova građana.
Njemu bi društvo u Sarajevu trebao da pravi aktuelni predsjedavajući Savjeta ministara BiH, Zoran Tegeltija, koji je takođe uspio da se izbori za poslaničku stolicu u PD PSBiH. Tegeltija je kandidat na listi SNSD u izbornoj jedinici 1 za PD PSBiH i uspio je da dobije 29.687 glasova građana.
U trci za poslaničku stolicu u PD PSBiH je i aktuelna ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, Srebrenka Golić, koja se našla na listi SNSD u izbornoj jedinici 1. Ona je stranci uspjela da donese 11.468 glasova, ali to još ne znači da će ući u Parlamentarnu skupštinu BiH.
Još jedan ministar iz SNSD našao se u trci za poslanički mandat, ali onaj u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Riječ je o aktuelnom ministru komunikacija i prometa BiH, Vojinu Мitroviću, koji se nalazi na listi SNSD u izbornoj jedinici 6. Osvojio je 11.211 glasova i time sebi obezbijedio direktan mandat.
Za razliku od Mitrovića, aktuelni ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS, Duško Milunović, nije uspio da se izbori za poslanički mandat u parlamentu Srpske. On je u trku za mandat išao kao kadar Socijalističke partije u izbornoj jedinici 1 i to kao nosilac liste. Ministarska fotelja mu očito nije pomogla da uvjeri građane da će biti dobar poslanik pa je dobio skromna 1.452 glasa, dok je lista SP-NDP-SNP u toj izbornoj jedinici dospjela čak na 7. mjesto sa osvojenim 3.081 glasom.
Ni ministarka prosvjete i kulture RS, Natalija Trivić, nije uspjela da se izbori za direktan mandat u parlamentu Srpske. Ona je na listi Ujedinjene Srpske u izbornoj jedinici 3, a uspjela je da osvoji 2.167 glasova.
Više sreće od nje imao je ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, Alen Šeranić, koji je u izbornoj jedinici 3 osvojio 8.418 glasova.
Šeranić je na listi SNSD, i to na 14. mjestu, ali je po broju osvojenih glasova dospio na 5. mjesto i možda će ući u NSRS kao novi poslanik.
Za razliku od njega, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Boris Pašalić, za sada je siguran za ulazak u parlament Srpske kao novi poslanik. On je na listi SNSD u izbornoj jedinici 3 osvojio ukupno 9.286 glasova, te je sa desetog mjesta na listi dospio na treće.
Još jedna dama iz Vlade RS nije se izborila za direktan mandat u NSRS. Riječ je o ministarki trgovine i turizma, Suzani Gašić, koja je osvojila skromnih 330 glasova.
Gašićeva je u trku za poslanički mandat išla ispred DEMOS, i to kao nosilac liste u izbornoj jedinici 1.
Ne samo što nije uspjela da se izbori za direktan mandat u NSRS, već je u toj izbornoj jedinici podbacila kompletna stranka, koja je po broju glasova dospjela tek na 13. mjesto sa osvojenim 591 glasom ili 1,04 odsto.
Izvor: Srpska info