RS i BiH Vijesti

Početkom aprila konkurs za sufinansiranje vantjelesne oplodnje

Јavni konkurs za dodjelu jednokratne novčane pomoći za sufinansiranje troškova jednog postupka biomedicinski potpomognute oplodnje trebalo bi da bude raspisan 1. aprila, rekla je Srni savjetnik gradonačelnika Banjaluke za kulturu i socijalnu politiku Mirna Savić Banjac.

Banjac je dodala da će konkurs biti objavljen u dnevnim novinama „Glas Srpske“ i na internet stranici grada, a trajaće 90 dana.

Ona je podsjetila da je prošle godine komisija za dodjelu jednokratne novčane pomoći za podršku pronatalitetnoj politici od 43 razmatrana, utvrdila da 40 zahtjeva ispunjava uslove propisane Pravilnikom o dodjeli sredstava za podršku pronatalitetnoj politici Banjaluke.

Za realizaciju ovih zahtjeva iz gradskog budžeta izdvojeno je 160.000 KM, a dodijeljeni su pojedinačni iznosi od po 4.000 KM.

Banjac je istakla da pravo na dodjelu jednokratne novčane pomoći žena može ostvariti ako u momentu podnošenja prijave na konkurs ima do 45 godina starosti, kao i da jedan od bračnih/vanbračnih supružnika ima prebivalište na području Banjaluke u neprekidnom trajanju od četiri godine i duže.

Јedan od uslova je i da je žena iskoristila pravo na tri postupka vantjelesne oplodnje na teret sredstava Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, te da ranije nije ostvarila pravo na dodjelu jednokratne novčane pomoći od Gradske uprave.

Žena primalac reproduktivnih tkiva i/ili ćelija i embriona u heterolognoj vantjelesnoj oplodnji može ostvariti jednokratnu novčanu pomoć bez obzira na broj obavljenih postupaka na teret sredstava Fonda zdravstvenog osiguranja.

Banjalučanin Zoran Krupljanin izjavio je Srni da je finansijska podrška Republike i grada značajna, jer se, kako kaže, sa leđa para koji vantjelesnom oplodnjom pokušava dobiti potomstvo skida ogroman dio brige o finansijama.

Krupljanin je rekao da su supruga i on iskoristili tri postupka finansirana iz Fonda zdravstvenog osiguranja, koji su, nažalost, bili neuspješni.

– Sam postupak je veoma stresan, pogotovo za ženu, jer je osim psihičkog opterećenja, iščekivanja, operativnih zahvata /aspiracija i vraćanje oplođenih jajnih ćelija/ izložena još i hormonskim terapijama prije, tokom i nakon samog postupka – pojasnio je Krupljanin.

 

 

Izvor: RTRS

BONUS VIDEO

Slični članci

Džudisti Leotara nastupili na turnirima u Istočnom Sarajevu i Tivtu

Urednik

U Trebinju 400 folkloraša uveličalo tradicionalni godišnji koncert (VIDEO)

Urednik

Praznici – kad zimski Dubrovnik zablista

Urednik

Plivači kluba „ Leotar “ osvojili „Sloboda Open“

Urednik

U Srpskoj rođeno 18 beba: Trebinje bogatije za dva nova stanovnika

Urednik

Regulator razmatra zahtjev ERS za poskupljenje struje u Srpskoj

Urednik

Otvorena kolektivna izložba “Vrba u Trebinju”

Urednik

U Trebinju održano humanitarno poetsko veče Milana Milanovića (VIDEO)

Urednik

Niču scene na otvorenom u Starom gradu u Trebinju

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više