Prošle godine su u ova doba bili oko četiri, četiri i po KM. Šta je poskupilo ove godine? Poskupilo sve, pa i ovo. Dosta je narod džabe i davao, mora poskupiti. Jelo se meso 30 godina džabe. Ne može više, ne može narod davati džabe. 100 kilograma kukuruza je 100 KM – kaže Drago Ubović, prodavač.
Kupcima preostaje da se cjenjkaju ili robu samo gledaju.
– Prošlog utorka je bilo sedam, a sad je deset – kaže kupac.
– Trenutna cijena prasetine je 13 KM sječena kod nas. Uzima se manja količina, ima kupaca ali sve manja količina. Ne uzima se više ko nekad komad – kaže mesar Milosav Pašalić.
Raste i cijena piletine. Kilogram bijelog pilećeg mesa, dosegla je u nekim marketima istorijskih, 15 KM za kilogram. Piletina je godinama bila najjeftinija, a čini se da je to vrijeme prošlo.
– Problem pilećeg mesa će biti samo što će biti skupo, ali količine neće biti upitne jer ono je bilo pod zaštitom već od 2000. godine, carina i prelevmana. I mi smo razvili pileći program, imamo čak i za izvoz. Najveći problem je sa svinjskim mesom kojeg ima oko 35 odsto potreba za prerađivačku industriju i za stanovništvo. I tu je neminovan uvoz. Kako doći do faze da imamo domaće? Mora se postepeno samnjivati uvoz, a stimulsiati domaća proizvodnja”, kaže Nemanja Vasić, direktor kompanije iz Prnjavora.
Iz Ministarstva poljoprivrede kažu da to upravo i rade. Podstiču i pomažu koliko mogu.
– Evo odvojili smo 2,5 miliona KM da pomognemo svinjare. Naravno, imaće u razmatranju i živinare. Samo smo čekali da završimo kapitalne investicije, pa ćemo u narednom periodu planirati još dodatnih sredstva – kaže Zoran Maletić, pomoćnik ministra poljoprivrede Republike Srpske, piše ATV.
Iz Ministarstva trgovine kažu da su po pitanju cijena osnovnih namirnica uradili koliko su mogli – ograničili trgovačke marže.
Stanovnicima Republike Srpske ostaje da se drže one narodne i “pokriju se koliko su dugački”.
Izvor: Srpska Info