Vijesti

Trebinje i Mostar se ponovo okreću jedan drugome

U Muzeju Hercegovine u Trebinju je otvorena izložba plakata „Kulturna baština institucija Hercegovine u dokumentima Arhiva Hercegovačko-neretvanskog kantona/županije (1955-1965)“.

Ovom se saradnjom, prema riječima Amira Kadribegovića, direktora Arhiva Hercegovačko-neretvanskog kantona, obnavlja saradnja između Mostara i Trebinja u domenu razmjene kulturnog i umjetničkog stvaralaštva.

„Izložba predstavlja jedan od devet događaja kojim Arhiv obilježava veliki jubilej, 70 godina rada i postojanja, a ono što je za nju posebno interesantno jeste to da je ovo prva izložba koju Arhiv HNK/Ž organizuje izvan Mostara“, kazao je Kadribegović.

On napominje da kroz ovu izložbu u Arhivu iskazuju zahvalnost i poštovanje prema brojnim institucijama kulture u Hercegovini koje su posljednjih 60 godina svojim radom oplemenile ove prostore, te da se njome Mostar i Trebinje ponovo kulturno okreću jedan drugome.

„Izložba predstavlja trag i sjećanje da su na prostoru Hercegovine organizovane brojne kulturne manifestacije od 1955. do 1965. godine, pa je, između ostalog, 1956. u  Narodnom pozorištu u Mostaru organizovan koncert povodom 200 godina od rođenja Mocarta, Lutkarsko kazalište u Mostaru je u to vrijeme izvodilo repertoar jako sličan današnjem i tako dalje“, naveo je dalje Kadribegović, podsjetivši da je Mostar, kao tadašnje sjedište Hercegovine, imao i najveći broj kulturnih sadržaja, ali su i  druge hercegovačke opštine radile jako kvalitetan i dobar posao.

Ivana Grujić, direktorica Muzeja Hercegovine u Trebinju, kaže da Trebinje danas, iako mnogo manji grad, ima veći broj događaja i možda čak i značajnije izložbe, ali da su to svakako dva značajna hercegovačka kulturna središta.

„Izložba je interesantna jer prikazuje kako se odvijao kulturni život u zemljama bivše Jugoslavije, a Mostar je tada bio jedno od glavnih kulturnih središta te zemlje, što možemo vidjeti i sa plakata – da su se organizovale igranke, izložbe, promocije, ali vidimo i kako je izgledao dizajn u tom vremenu“, kazala je Grujićeva, napominjući da ovo prvo poslijeratno gostovanje u Trebinju znači  početak dobre saradnje.

Slađana Skočajić, načelnica gradskog Odjeljenja za kulturu, istakla je da se Gradska uprava, uz pomoć kulturnih institucija, trudi da u Trebinje dolaze samo najbolji umjetnici i najbolji kulturni sadržaji, kakvom smatra i ovu izložbu.

Izložba se realizuje u organizaciji Arhiva HNK/Ž, u saradnji sa Muzejom Hercegovine, a trebinjska publika je može pogledati narednih deset dana.

Izvor: Nezavisne

 

BONUS VIDEO

Slični članci

Rodoljub Drašković, vlasnik Svislajona, biznismen koji je podržao studente za portal Radar: Privrednicima ne smetaju studenti, već diktatorski režim i korupcija

Urednik

Gatački čuvari tradicije nastupili u Nevesinju

Urednik

Kada će građani BiH ostvariti povrat PDV-a za prvu nekretninu?

Urednik

Muzej Hercegovine: Obilježno deset godina uspješnog rada odsjeka viole u Muzičkoj školi Trebinje

Urednik

Srpska bogatija za 24 bebe: U Nevesinju rođen jedan dječak

Urednik

Otvoren zajednički granični prelaz Zupci-Sitnica

Urednik

Kompanija Blicnet (Supernova) dobila sertifikate za međunarodne standarde ISO 9001 i ISO/IEC 27001

Urednik

Počinje tradicionalna manifestacija „Dučićev dan“

Urednik

U toku akcija “Radost Vaskrsa” za pomoć siromašnima

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više