S obzirom da Ukrajina dominira u naslovima od početka godine, neki stručnjaci za nagrade kažu da komitet to ne može ignorisati.
Dobitnik ovogodišnje Nobelove nagrade za mir biće proglašen danas, a stručnjaci spekulišu da bi mogla da ode u ruke kritičarima Vladimira Putina, klimatskim aktivistima ili čak da uopšte niko ne dobije nagradu usred rata u Ukrajini.
Na kladionicama favorit je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, ali prema riječima stručnjaka, njegove šanse su minimalne.
Vrhunac Nobelove sezone, dobitnik nagrade za mir biće proglašen u 11 sati u Oslu, u pozadini invazije Moskve na Ukrajinu koja je gurnula Evropu u jednu od njenih najgorih kriza od Drugog svetskog rata.
Norveški Nobelov komitet drži listu nominacija strogo čuvanom tajnom, ali se zna da na njoj ima 343 imena, uključujući 251 pojedinca i 92 organizacije.
S obzirom da Ukrajina dominira u naslovima od početka godine, neki stručnjaci za nagrade kažu da komitet to ne može ignorisati.
– Vjerovatno ćemo vidjeti nagradu koja će na ovaj ili onaj način biti usmjerena ka Ukrajini – rekao je direktor Instituta za istraživanje mira u Oslu Henrik Urdal za norvešku radionicu NRK samo nekoliko sati prije objave.
U tom slučaju, on je rekao da bi mogući laureati mogli biti bjeloruska opoziciona liderka Svetlana Tihanovskaja i ruski disident Aleksej Navaljni, trn u oku Kremlja i jedan od njegovih rijetkih saveznika u ratu, bjeloruski moćnik Aleksandar Lukašenko.
Nagrada bi mogla da ode i Međunarodnom sudu pravde sa sjedištem u Hagu, koji je u martu naredio hitan prekid ruske ofanzive, ili Visokoj komisiji UN za izbjeglice, pošto su milioni ljudi raseljeni zbog sukoba.
Urdal je pomenuo i one koji dokumentuju osumnjičene ratne zločine, kao što je Međunarodni krivični sud (ICC), takođe sa sedištem u Hagu, ili istražni sajt Bellingcat.
Šanse ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog smatraju se minimalnim sve dok rat bjesni, iako je on favorit kladioničara.
– Odbor će vjerovatno biti jako oprezan u pogledu dodjele nagrade predsjedniku u ratu… bez obzira na to što je Ukrajina napadnuta. Uvijek će biti zločina, čak i na ukrajinskoj strani – dodao je Urdal.
Ukrajinski ratni predsjednik visoko se kotira za nagradu, a u Engleskoj se na pobjednika možete čak i kladiti, a najbolji koeficijent ima Zelenski. Ono što bi bilo zanimljivo jeste da bi, u slučaju da Zelenski osvoji ovu prestižnu titulu, to se dogodilo na Putinov 70. rođendan.
Švedska tinejdžerska aktivistkinja Greta Tunberg je nekoliko godina viđena kao potencijalni nobelovac uprkos svojoj mladosti, a nagradu bi mogla da ponese sa svojim pokretom “Petkom za budućnost”, britanskim prirodnjakom Dejvidom Atenboroom ili drugim ekolozima.
Među ostalim mogućim laureatima spominju se glavni šef UN Antonio Gutereš, UN Okvirna konvencija za klimatske promjene (UNFCC) i ministar spoljnih poslova Tuvalua Simon Kofe, čijoj zemlji prijeti porast nivoa mora.
Ako odbor oda priznanje radu u drugim poljima, nagradu bi mogli dobiti aktivisti za ljudska prava iz Kine, Avganistana i Irana, kao i Transparensi Internešenal.
Drugi posmatrači kažu da bi borba protiv klimatskih promjena mogla biti vredna Nobela nakon još jedne godine obeležene ekstremnim vremenskim prilikama, uključujući rekordni toplotni talas u Evropi i katastrofalne poplave u Pakistanu.
Pet članova Nobelovog komiteta takođe mogu krenuti u potpuno drugom pravcu, ili čak odlučiti da uopšte ne dodjeljuju nagradu, kao što su to učinili već 19 puta u prošlosti, posljednji put pijre 50 godina.
Nobelovu nagradu za mir prošle godine dobili su borci za medijske slobode – Maria Resa s Filipina, čijem portalu prijeti gašenje, i Rus Dmitrij Muratov, čijem listu je oduzeta licenca.
Izvor: Srpska info