Vijesti

Zaustaviti mobing i diskriminaciju na radu

TREBINJE – Veća usklađenost entitetskog radnog zakonodavstva u Bosni i Hercegovini sa Zakonom o zabrani diskriminacije, posebno u pogledu normativnih rješenja i rokova u okviru kojih se može ostvariti pravna zaštita od diskriminacije i njenih ostalih oblika, neophodan je preduslov za normalno funkcionisanje prava na rad bez diskriminacije, uznemiravanja i mobinga, zaključeno je u Trebinju na završnici istoimenog projekta koji je provodio „Međunarodni centar za promociju ljudskih prava“.

Ističući ovu stavku kao neophodnu, predsjednica Udruženja, Aleksandra Vuković je napomenula da se u Republici Srpskoj, pored Zakona o radu, navedena preporuka odnosi i na Zakon o zaštiti od uznemiravanja na radu, koji, iako predstavlja svojevrstan pozitivan iskorak u ovoj oblasti, sadrži niz protivurječnosti i nedostataka.

“Neophodno je, stoga, dalje jačanje kapaciteta institucije Ombudsmena za ljudska prava BiH i promovisanje njegove djelatnosti, s obzirom na činjenicu da veliki broj građana nije upoznat o osnovnim nadležnostima ove institucije, što je potvrdilo i istraživanje provedeno u okviru ovog projekta, ali je potrebno i pokretanje postupaka od strane Ombudsmena sa ciljem njihovog sankcionisanja zbog izvršenog prekršaja, za što postoji osnov u kaznenim odredbama Zakona o zabrani diskriminacije, što do sada nije bilo praksa”, pojasnila je Vukovićeva.

Ona kaže da posebnu pažnju zavređuje saniranje zdravstvenih posljedica ovih negativnih pojava, posebno mobinga, s obzirom na to da svako zlostavljanje, pa tako i ono na radnom mjestu, nosi rizik trajnog oštećenja zdravlja, ali za sada ne postoji posebna dijagnostička kategorija za mobing, pa se uspostavljaju dijagnoze „Poremećaj prilagođavanja“, „Stres“ i „Postraumski stresni poremećaj“.

Projekat je pokazao da je u pogledu ekonomskih posljedica moguće napraviti okvirnu procjenu od strane Fonda zdravstvenog osiguranja u okviru stope privremene nesposobnosti za rad, u pogledu izgubljenog broja radnih sati zbog privremene spriječenosti za rad radnika koji odsustvuju sa rada po dijagnozama koje se dovode u vezu sa izloženošću radnika mobingu.

Istraživanje urađeno za potrebe projekta pokazuje da je neophodno provođenje aktivnosti ne samo od strane nevladinog sektora, već i od strane drugih organa i instucija, a posebno sindikata i poslodavaca, u cilju veće upoznatosti radnika sa mehanizmima pravne zaštite od diskriminacije, uznemiravanja na radu i mobinga, ali i jačanja svijesti svih subjekata radnog odnosa o štetnosti ovih pojava na radu i radnoj sredini, čije posljedice ne trpe samo pojedinci, već i čitavo društvo.

Projekat „Pravo na rad bez diskriminacije, uznemiravanja i mobinga“ podržan je od strane Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine.

Izvor: Nezavisne

BONUS VIDEO

Slični članci

Primjer zajedništva i entuzijazma: Festival dječjih igara u Bileći 2. maja

Urednik

KUD „Zelengora“ na humanitarnom koncertu prikupila 2.600 KM za završetak izgradnje Hrama Svete Trojice

Urednik

Više aktivnosti povodom Svjetskog dana zdravlja

Urednik

Povodom „Dučićevog dana“ izložba „Srpski srednjovjekovni ornamenti na freskama“ (FOTO)

Urednik

U okviru manifestacije „Dučićev dan“ održano „Veče Matije Bećkovića“

Urednik

Rodoljub Drašković, vlasnik Svislajona, biznismen koji je podržao studente za portal Radar: Privrednicima ne smetaju studenti, već diktatorski režim i korupcija

Urednik

Gatački čuvari tradicije nastupili u Nevesinju

Urednik

Kada će građani BiH ostvariti povrat PDV-a za prvu nekretninu?

Urednik

Muzej Hercegovine: Obilježno deset godina uspješnog rada odsjeka viole u Muzičkoj školi Trebinje

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više