Živjeći u vremenu pandemije, shvatili smo koliki ona uticaj ima na prirodu, društvo, a samim tim i ponajviše na čovjeka i sve aspekte njegovog života. Inače započeti i uveliko u upotrebi različiti trendovi u razvoju trodimenzinalnih objekata, ubrzani su, a njihov značaj na polju poslovanja, indstrije i zabave je vrtoglavo porastao.
Modelovanje trodimenzionalnih objekata je proces kreiranja 3D prikaza neke površine ili predmeta koristeći jednostavnije objekte kao što su poligoni, ivice i tačke u simuliranom 3D prostoru. Vizuelizacija je potrebna svima jer je ona najprirodnija za ljudski način viđena svijeta i zato predstavlja odličan način za prikaz modela i prenošenje informacija.
Modelovanje i predstavljanje informacija u trodimenzionalnom prostoru je danas sastavni dio svakog proizvoda ili proizvodnog procesa i podrazumjeva se u gotovo svim oblastima života. Kada želimo da napravimo bilo kakav proizvod poput automobila, voza, aviona, … način koji najbolje štedi novac i vrijeme je da se najprije napravi 3D model, a zatim se na njemu izvrše sve analize, tehničko-tehnološke izmjene, promjene iz estetskih ili sistemskih razloga.
3D modelovanje i kreativno unapređenje proizvoda
3D modelovanje u nekom od za tu svrhu napravljenih programa, omogućava nam da napravimo modele koji imaju iste osobine kao stvarni predmeti. Ove modele možemo rotirati na ekranu, sagledavati ih iz različitih uglova i u različitim okvirima. Bez ikakavog napora, pomoću par klikova mišem, više modela možemo kombinovati i upoređivati da bi dobili širu sliku proizvoda ili procesa.
U programima ovoga tipa, modeli se mogu i dimenzionisati, a možemo im mijenjati teksturu i dodjeljivati različite materijale od kojih su napravljeni. 3D model se može prikazati kao dvodimenzionalna (2D) slika, a takođe se može i fizički napraviti pomoću uređaja za 3D štampanje.
Rad sa modelima i prototipovima tokom procesa projektovanja novog proizvoda oduvijek je bio zadatak inženjera, ali danas sa dostupnošću alata za 3D modelovanje, ovaj posao se obavlja izuzetno brže i kvalitetnije. Uz pomoć 3D modelovanja, inženjeri današnjice kreiraju i 3D reklame koje, kad su kvalitetno urađene, ostavljaju impozantan utisak na korisnike proizvoda.
Prednosti 3D razvoja i modelovanja su:
- Odmah se očituje da li je neka ideja izvodljiva i ostvarljiva,
- Brzina prilagođavanaj modela, uočavanja i otkljanjaja grešaka u dizajnu,
- Mogućnost izrade fizičkog 3D modela na 3D štampaču,
- Korištenje 3D modela za simulacije i analize.
Programi za 3D modelovanje konstrukcija
Sa porastom potražnje za 3D modelovanjem, porastao je i broj dostupnih programa za trodimenzionalno modelovanja. Neki od njih su besplatni, a za neke je potrebno izdvojiti i par stotina eura za mjesečnu licencu. U nastavku smo pripremili spisak nekih od najkorišćenijih softvera:
AutoCAD: najpoznatiji proizvod firme Autodesk i u njemu se moglo raditi 3D dizajniranje mnogo prije nego što je ta disciplina postala popularna (čak 1982. godine). Ovo je profesionalni alat i smatra se za zlatni standard AutoCAD među inženjerima.
3DS Max: Takođe iz Autodesk-ove porodice. Veoma moćan alat u kome je dostupno raditi i animacije u inženjerstvu (simuliranje dinamike i fizike tečnosti, gasova i čvrstih tela).
Blender: Open-sourse i besplatan softver za 3D modelovanje i animaciju.
CATIA: jedan od najboljih softvera za modelovanje solida, lima i površine. Omogućava lako crtanje i obračun materijala, alate za analizu i ima moćne opcije prikazivanja.
FreeCAD: parametarski 3D softver otvorenog koda. Softver je potpuno besplatan za upotrebu i nudi kompletan set alata za dizajn za stvaranje detaljnih i složenih modela.
SolidWorks: CAD i CAE računarski program za solid modelovanje koji se pokreće na Microsoft Windowsu, razvijen od strane francuske softverske kompanije Dassault Systèmes. Veoma popularan među inženjerima i visokoškolskim ustanovama, zahvaljujući brzini i lakoći rada.