Bliži se najradosniji hrišćanski praznik, što između ostalog podrazumijeva i tradicionalno pripremanje svečane trpeze, koja će prema mišljenju većine Trebinjaca, zbog brojnih poskupljenja ove godine biti nešto skromnija.
Imajući u vidu da je inflacija u decembru ove godine bila veća od 16,3 odsto, što znači da su cijene u prosjeku za toliko veće nego ranije, postavlja se pitanje kako pripremiti raznorazne đakonije sa kojima smo navikli da se častimo svake godine početkom januara.
Sa građanima Trebinja smo razgovarali o tome da li stalna poskupljenja utiču na bogatsvo onoga čime se častimo na ovaj blagi dan, te hoće li zbog toga na njihovim stolovima manjkati nekih sadržaja ove godine.
„Normalno da će poskupljenja uticati na bogatstvo trpeze, sigurno će biti nečega manje nego prošle godine. Ali, ono što je sigurno je da poklona neće faliti.“
„Ove godine praznična trpeza će biti skromna, ali to neće da utiče na raspoloženje, mir, radost i blagostanje koje ćemo imati za ovaj blagi dan.“
„Na većinu stanovništva mislim da će se odraziti ova poskupljenja. Cijene namirnica su mnogo više u odnosu na prethodni period, pa vjerujem da će mnogi skromnije proslaviti Božić. U svakom slučaju najbitnije je da budemo u krugu porodice i sa osnovnim namirnicama koje su karakteristične za ovaj praznik. Mi nikada nismo pretjerivali sa spremanjem trpeze, bitno je da su tu česnica, meso, meza i ruska salata, bez koje nikako ne prolaze praznici u našem domu. To su te osnovne namirnice, a nešto luksuznije što pravimo za slave nećemo pripremati. Najbitnije da je porodica na okupu i da imamo s čime da se počastimo.“
„Čim su poskupljenja, to će se odraziti na prazničnu trpezu. Moja porodica se ipak neće odreći ničega ni ove godine na blagi dan.“
Ipak, ima i Trebinjaca koji bez obzira na poskupljenja, neće štedjeti na obilježavanju najradosnijeg hrišćanskog praznika, jer je riječ o tradiciji i prilici da se ugoste rodbina, prijatelji, kumovi i komšije.
„Smatram da nikakva poskupljenja neće uticati na proslavu ovog praznika. Trebinje je naviklo da slavi i kada je imalo i kada nije. U Trebinju je samo jedinstven Božić.“
„O poskupljenjima za vrijeme Božića ne razmišljam, jer je to praznik kada je najbitnije da se porodica i najbliži okupe i stave fokus na liturgiju, molitvu i lijepo druženje. Potpuno je nebitno šta će se nalaziti na trpezi. Nema potrebe da se ičega odričemo, jer i sa poskupljenjima i bez njih, moja trpeza je skromna. Volim da je šareno, ali ništa pretjerano i nema potrebe da se gomila hrana, svega da bude po malo, ali sa puno ljubavi i to će biti dovoljno.“
Turisti iz Srbije i okruženja, koje smo sreli u šetnji tokom sunčanog dana na jugu Srpske, kažu da poskupljenja hrane teže podnose za vrijeme praznika i da se sa rastom cijena bore jednako kao i Hercegovci, jer smo svi u istoj situaciji.
„Poskupljenja će uticati na prazničnu trpezu i kod nas u Srbiji, a pretpostavljam i kod vas ovde. Mislim da će se ta poskupljenja više da se odraze na izlaske nego na sadržaj trpeze.“
„Mislim da će poskupljenja uticati na prazničnu trpezu. Nisam odavde, iz Herceg Novog sam, ali cijene su iste. Prije svega, mislim da ove godine neće biti kupovine malo bolje garderobe za praznike.“
Uprkos poskupljenjima, trgovci na Zelenoj pijaci u Trebinju se ne žale. Kako kažu prodaja proizvoda ide dobro, ova godina je što se tiče prodaje još bolja od prethodnih.
„Što se tiče suvomesnatih proizvoda 1kilogram bravetine iznosi 25 KM, dok je cijena 1 kilograma jarčevine 30 KM.“
Prodavci kažu da dobroj prodaji doprinosi i veliki broj turista koji najjužniji grad Srpske naročito posjećuju za vrijeme praznika.
„U gradu je mnogo ljudi sa strane, prije svega iz Crne Gore i Dubrovnika. Domaće stanovništvo isto kupuje, tako da prodaja ide dobro. Što se tiče cijena, ostale su iste kao prošle godine. Tako, sir košta od 10 do 12 KM.“
Osim hrane i pića, brojni su i kupci božićne pšenice, žita, slame, badnjaka i svega ostalog što po običajima krasi proslavu Božića, te smo se kod trgovaca raspitali kako se kreću cijene tih proizvoda.
„Što se tiče cijene žita, manji aranžmani koštaju 3 KM, cijena onih srednje veličine iznosi 5 KM, a veliki aranžmani žita su 20 KM. Cijena slame kreće se od 1 do 2 KM. Vrećica pšenice košta 2 KM.“
Jedno je sigurno, Trebinjci će proslaviti blage dane sa voljenima, a koliko će hrane ove godine biti na trpezi ostaje manje bitno. Kako je većina naših sagovornika rekla, najbitnije je da je u njihovom domu dobra atmosfera i da se najradosniji praznik proslavi u zdravlju i slozi, dok je sve ostalo manje važno.
Padrino, januar 2023.