Hercegovina Vijesti

Trebinje: Navodnjavanjem pokriveno više od 80% obradivih površina

U Trebinju je u proteklih nekoliko godina za sistem navodnjavanja izdvojeno oko 15 miliona maraka, što su finansirali grad Trebinje, „Hidroelektrane na Trebišnjici“ i Ministarstvo poljoprivrede RS.

Za taj novac su, kako kaže Veselin Dutina, direktor „Agrarnog fonda“ koji gazduje objektima za navodnjavanje, izgrađeni transportni cjevovodi, vodozahvati, urađeni su projekti primarne, sekundarne i tercijarne mreže, a prvi put u istoriji je dovedena voda na Zubački plato.

„Priključci na sistem za navodnjavanje Zubačkog platoa kreće u Bogojević Selu, a onda slijede dalji priključci, gdje, očekujući ogroman broj zahtjeva, molimo za strpljenje korisnika jer je nemoguće uraditi sve odjednom i moguće je uraditi po nekoliko priključaka dnevno“, kaže Dutina, napominjući da je ispumpavanje vode na ovaj plato urađeno preko jako kompleksnog sistema koji predstavlja najveće prepumpavanje vode u Evropi, sa više rezervoara i prepumpnih stanica.

U testnoj fazi su otklonjeni i nedostaci i kvarovi, izdaju se dozvole za upotrebu, a u narednih najduže godinu dana sve će biti završeno.

Na ovaj će način biti zaokružen sistem navodnjavanja na većini trebinjskih oranica, gdje je, kao malo gdje u Evropi, navodnjavanjem pokriveno preko 80% obradivih površina i to po principu pumpa – cjevovod – šaht.

Dutina napominje da su urađeni sistemi navodnjavanja na Trebinjskom i Zasad polju sa pripadajućim objektima, te pumpne stanice Petrovo i Zasad polje, rezervoar Kremeni do, sistem navodnjavanja Mrkonjići sa pripadajućim objektima i pumpnim stanicama, te selo Drijenjani, kao i kompleksni sistem sa prepumpavanjima Zubačkog platoa i sistemi u selima Mosko i Ljubomir sa pripadajućim objektima.

„Svi ovi sistemi su vrlo zahtjevni pa je i cjelokupan sistem navodnjavanja u Trebinju najkompleksniji u Republici Srpskoj, ali cijena usluge isporuke vode koja se uglavnom koristi iz rijeke Trebišnjice ili sa izvorišta nije visoka, a nisu previše visoki ni priključci koji tek idu poput Zubačkog platoa“, dodaje Dutina.

Kaže da je u svemu bila najvažnija sloga i odgovornost prema ovom sistemu, prema kome se svi korisnici trebaju domaćinski odnositi da bi imali što manje problema i prilikom održavanja i prilikom korištenja.

 

 

Izvor: Nezavisne

BONUS VIDEO

Slični članci

SPKD „Prosvjeta“ Mostar: Raspisan konkurs za stipendije

Urednik

„Flaša – čaša“ ponovo na inovatorskom takmičenju

Urednik

Srpska bogatija za 18 beba: U Nevesinju jedna djevojčica

Urednik

Džudisti Leotara nastupili na turnirima u Istočnom Sarajevu i Tivtu

Urednik

U Trebinju 400 folkloraša uveličalo tradicionalni godišnji koncert (VIDEO)

Urednik

Praznici – kad zimski Dubrovnik zablista

Urednik

Plivači kluba „ Leotar “ osvojili „Sloboda Open“

Urednik

U Srpskoj rođeno 18 beba: Trebinje bogatije za dva nova stanovnika

Urednik

Rukometaši Leotara završili učešće u EHF Evropskom kupu

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više