RS i BiH Vijesti

Domaćim kupcima dostupniji ogrev

Zabrana izvoza oblovine, ogrevnog drveta i peleta iz BiH na 90 dana dovešće do normalizacije tržišta, podmirenja domaćih potreba i pada cijene tih proizvoda.

Sukob u Ukrajini doveo je do poremećaja na tržištu pa se Evropa okrenula ogrevu iz BiH, a s obzirom na enormnu potražnju i cijena je skočila. Domaći proizvođači u Evropi su prodavali tonu peleta i za 490 evra. To je uticalo i na skok cijene na domaćem tržištu pa je tona peleta dostigla i 600 maraka, što je duplo više nego lani, a osim toga, počelo je da manjka tog energenta u BiH. Poskupljenja peleta prate i cijene ogrevnog drveta pa je paleta dostigla čak 230 maraka, što je za 50 više u odnosu na ranije godine.

Da bi stali u kraj svim tim problemima i obezbijedili dovoljno sirovine i energenata za domaće prerađivače i potrošače, Savjet ministara BiH juče je na vanrednoj telefonskoj sjednici donio odluku o zabrani izvoza oblovine, ogrevnog drveta i peleta iz BiH.

Prijedlog te odluke početkom juna ove godine uputio je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac. On je istakao da je ovom odlukom predviđena privremena zabrana izvoza oblovine, peleta i ogrevnog drveta do kraja septembra, odnosno 90 dana.

Košarac smatra da je neophodno smanjiti cijene ogrevnog drveta, peleta i oblovine, a nada se i da će preduzeća u RS i FBiH, te nadležna entitetska tijela, znati da iskoriste ovu odluku da bi se uticalo na proizvođače peleta da obore cijene.- Ovo je nepodnošljivo. Cijene peleta u BiH ne mogu se mjeriti sa cijenama u zapadnoevropskim zemljama. Pelet je poskupio 155 odsto u odnosu na prošlu godinu, a izvoz u prvih pet mjeseci povećao se za 78 odsto u odnosu na isti period lani. Da nije donesena ova odluka, ovo bi bio udar na budžet građana u BiH – rekao je Košarac i naglasio da odluka nije donesena samo bi pojedinci obezbjeđivali profit za sebe, dok bi ostali sjedili u hladnim kućama i stanovima.

Sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori Srpske Lazo Šinik rekao je “Glasu” da je ova odluka očekivana i opravdana.

– Vjerovatno će biti potrebe da ova mjera bude produžena bar kada je riječ o izvozu oblovine i ogrevnog drveta. Sve više domaćinstava je instaliralo kotlove na pelet i prelazi na tu vrstu grijanja i to treba imati u vidu kada je riječ o snabdijevanju, domaće tržište mora biti prioritet – poručio je Šinik.

Menadžer firme “Drvosječa” koja posluje i u Banjaluci, Sarajevu, Mostaru, Tuzli i Zenici Muhamed Helać rekao je da će u nerednom periodu domaći drvoprerađivači morati da se oslone na domaće tržište i poslovanje, ali i da cijene prilagode našim standardima.

– Zabrana izvoza izazvaće lančanu reakciju, a to je da će svi u lancu snabdijevanja drvnim sortimentima morati da spuste cijene svojih proizvoda. To svakako neće ići preko noći i cijene sigurno nikada više neće biti iste kao lani, ali će biti snižene – poručio je Helać.

Ugovori

Lazo Šinik je istakao da su pelet i briket uvijek posmatrani posebno, ali da se zabrana morala staviti i na plasman tih energenata, jer je došlo do divljanja cijena.

– Svjesni smo posljedica koje mogu imati proizvođači peleta i briketa koji imaju ugovore sa inopartnerima, ali vjerujem da će oni, kad stanje na domaćem tržištu bude stabilizovano, nastaviti poslovanje sa partnerima iz inostranstva – rekao je Šinik.

 

 

Izvor: Glas Srpske

BONUS VIDEO

Slični članci

Kompanija Blicnet (Supernova) dobila sertifikate za međunarodne standarde ISO 9001 i ISO/IEC 27001

Urednik

Počinje tradicionalna manifestacija „Dučićev dan“

Urednik

U toku akcija “Radost Vaskrsa” za pomoć siromašnima

Urednik

Bilećko jezero bogatije za 100.000 pastrmki

Urednik

Udruženje „Bebe“: Za 15 godina na svijet došlo 200 novorođenčadi

Urednik

Policija čuvar Srpske i u ratu i u miru

Urednik

Gatački pčelari bilježe gubitke u pčelinjacima

Urednik

Bileća: Priredba podrške učenicima sa smetnjama u razvoju

Urednik

Jubilarna 150. Nevesinjska olimpijada od 3. do 17. avgusta

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više