RS i BiH Vijesti

Građevinski materijal pojeftinio, hoće li pasti i cijene nekretnina u BiH?

Ekonomisti potvrđuju da se svjetsko tržište izbalansiralo i da je stabilizacija cijena u našoj zemlji moguća. Ipak, do većeg pada, i oni kažu, neće doći.

Cijene građevinskih materijala bilježe blagi pad, stoga bi građani mogli očekivati i stabilizaciju cijena nekretnina. Ali većih pojeftinjenja, prema svemu sudeći, neće biti.

Cijena kvadrata stana u odnosu na prošlu godinu veća je za oko 30 posto, a kuće i do 10 posto, javlja Federalna televizija.

No, građevinari ukazuju na mogućnost pada cijena nekretnina koje će se graditi u narednom periodu, jer je zabilježen pad cijena pojedinih građevinskih materijala, posebno željeza, koje je jeftinije za 10 posto.

„Ako i cijene ostalog materijala padnu, što bismo mi voljeli, mijenjamo cijene kvadrata. U prošloj godini cijena kvadrata kod nas je bila 1.800 KM, međutim, došli smo do cijene 2.200 do 2.400 KM. Cijene će padati u onom procentu koliko bude padala cijena građevinskog materijala“, kaže Dragana Gajić, direktorica građevinske firme za Federalnu televiziju.

S druge strane, iz Agencije za nekretnine smatraju da do pada cijena neće doći jer ponuda je sve manja, a potražnja sve veća.

I to ona iz inozemstva, jer su cijene u našoj zemlji, uprkos inflaciji, među najnižim u Evropi kada je riječ o nekretninama.

„Nemamo trenutno nekih novogradnji koje se grade, a imamo veliku potražnju tako da su ljudi prisiljeni da kupuju starije stanove, nerenovirane ili renovirane. Cijena materijala je jako bila skočila, u zadnje vrijeme se stabilizuje, ali ne toliko dovoljno da bi očekivali trend pada cijena“, ističe Tarik Musabegović, direktor agencije za nekretnine.

Ekonomisti, ipak, potvrđuju da se svjetsko tržište izbalansiralo i da je stabilizacija cijena u našoj zemlji moguća. Ipak, do većeg pada, i oni kažu, neće doći.

„Neki veći pad cijena će teško da se desi jer armature, građevinsko željezo učestvuje u cijeni s manje od pet posto tako ako imate smanjenje cijene komponenete koja je u tako malom učešću, onda je teško očekivati da će ukupan proizvod biti jefitniji“, smatra ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Stoga bi se, poručuje, država trebala okrenuti domaćim izvorima sirovina, kao i populacijskim politikama. Jedna od njih podrazumijevala bi stimuliranje prve kupovine stambenih jedinica, kao što je u Kantonu Sarajevo.

Iako se činilo da ćemo uskoro dočekati pad cijena nekretnina, ovo pitanje je i dalje otvoreno.

A ostaje i pitanje hoće li nadležni djelotvornije uskočiti u pomoć.

Jer ulaganje u nekretnine je trajno dobro koje ostaje u našoj zemlji, a možda bi tako zadržali i njene građane.

 

 

 

Izvor: Buka

BONUS VIDEO

Slični članci

Primjer zajedništva i entuzijazma: Festival dječjih igara u Bileći 2. maja

Urednik

KUD „Zelengora“ na humanitarnom koncertu prikupila 2.600 KM za završetak izgradnje Hrama Svete Trojice

Urednik

Više aktivnosti povodom Svjetskog dana zdravlja

Urednik

Povodom „Dučićevog dana“ izložba „Srpski srednjovjekovni ornamenti na freskama“ (FOTO)

Urednik

U okviru manifestacije „Dučićev dan“ održano „Veče Matije Bećkovića“

Urednik

Nedostatak sezonskih radnika sve izraženiji, kod nas i u regionu / VIDEO

Urednik

Rodoljub Drašković, vlasnik Svislajona, biznismen koji je podržao studente za portal Radar: Privrednicima ne smetaju studenti, već diktatorski režim i korupcija

Urednik

Gatački čuvari tradicije nastupili u Nevesinju

Urednik

Kada će građani BiH ostvariti povrat PDV-a za prvu nekretninu?

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više