Iako statistika pokazuje da su odjeća i obuća u Republici Srpskoj jeftinije nego prošlog ljeta, tekstilci kažu da su i oni podigli cijene, ali da su sezonska sniženja “zamaskirala” poskupljenje njihovih proizvoda.
Nestašica materijala i veliki rast cijena gotovo svakodnevno zadaju brige domaćim tekstilcima, a nove glavobolje zadaje im vijest da, usljed obilnih kiša i navale parazita, čak i Indija kao najveći svjetski proizvođač mora da uvozi pamuk.
Tehnički direktor preduzeća “Edžclusive lingerie” iz Banjaluke Boris Tolimir rekao je za “Glas Srpske” da je još polovinom prošle godine došlo do poskupljenja sirovine.
– Pamuk dostiže rekordne iznose, a poskupjele su i sve ostale sirovine tekstilne industrije. Osim toga, u problemu smo i kada je riječ o nabavci sirovina iz EU, jer nema fiksne, odnosno ugovorene cijene, one se faktički formiraju onog trenutka kada se isporučuje materijal iz fabrike – kazao je Tolimir.
Naglasio je da popusti zamaskiraju poskupljenja tekstilnih proizvoda i dodao da je “Edžclusive lingerie” od prošle godine u dva navrata podizao cijene za desetak procenata, kako bi bar donekle iznivelisali poskupljenje sirovine. Tolimir kaže da je uz visoke cijene opterećenje i to što nema sirovina.
Da je poslovanje otežano i da kriza dodatno iscrpljuje zalihe, saglasni su i u srbačkom preduzeću “Tekstil Dijana”, navodeći da za novac koji dobiju, prodajući gotov proizvod po nižim cijenama, ne mogu da kupe toliko sirovine koliko su potrošili.
– Vremena su veoma teška. Radimo pamučne stvari, tako da se pamuk nabavlja iz Indije, Turske, Grčke i drugih zemalja koje uzgajaju pamuk. Cijene sirovine su skočile i do 100 procenata u odnosu na prošlu godinu. Osim toga, poskupjeli su i energenti, a mi nismo u tom obimu poskupjeli svoje proizvode, jer veš se ne mora kupovati kao hrana, možete nositi i staro i zakrpljeno, zato tekstil nije toliko poskupio – kazao je vlasnik tog preduzeća Slobodan Đukić.
On je kazao da pamuk nikada nije skuplje plaćao.
– Nekada sam za kilogram pamuka izdvajao dva evra, eventualno tri, a sada je kilogram oko pet evra – rekao je Đukić.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u julu je u odnosu na isti mjesec lani, posmatrano po odjeljcima namjene potrošnje, do nižih cijena došlo jedino u odjeljku odjeća i obuća, gdje je zabilježen pad od 5,7 odsto, usljed sezonskih sniženja.
Zaključane cijene
Slobodan Đukić je naglasio da i tekstilni proizvođači čekaju pojeftinjenje, ali da je pitanje da li će do njega ikada doći.
– Vjerujem da će cijene ostati bukvalno zaključane na sadašnjem nivou i samo da se Bogu molimo da više ne idu gore – rekao je Đukić.
Izvor: Glas Srpske