Svijet Vijesti

U Evropu stiže “oprani” dizel

Iako je EU uvela striktne sankcije na rusku naftu i naftne derivate, krajem prošle i početkom ove godine rusko “crno zlato” i dalje raznim kanalima i “izmiješano” stiže na evropsko, pa i zapadnobalkansko tržište, ali pod drugom “etiketom”.

Ukazao je na ovo ekonomski analitičar Vojislav Vuletić ističući kako i jedna od posljednjih odluka Evropske komisije ukazuje na to, a u kojoj se navodi da “ako se ruski naftni proizvod prerađuje u trećoj zemlji miješanjem sa proizvodom porijekla iz druge zemlje, što rezultuje drugačijim proizvodom, onda se ruski naftni proizvod više ne smatra proizvodom ruskog porijekla, i na njega se onda ne primjenjuju uvedene sankcije, pa ni one o ograničavanju cijena”.

Prema riječima Vuletića, zvaničnici iz Brisela su na ovaj način još jednom pokazali svoju nemoć i nakaradnu ekonomsku politiku, koju na svojoj koži najviše osjećaju sami građani.

– To je jedna nemoćna, a ne licemerna politika EU, jer licemerno se može ponašati samo neko ko je moćan. Oni to sigurno više nisu. I zato su sami krivi. Ova odluka samo govori koliko su oni postali očajni. Uveli su ne znam koliko paketa raznih sankcija Rusiji, a njima je sve gore i gore. Da im gori pod nogama, govori i ova odluka da, ukoliko se ruska nafta ili derivati izmiksaju sa, recimo, arapskim, onda oni navodno nisu “ruski”. Pa to je smešno, ali ukazuje i da mnoge druge zemlje profitiraju od ove nerazumne političke igre Brisela. Naravno, tu pre svega mislim na Saudijsku Arabiju, Kinu, Indiju, Tursku, ali i Bugarsku. Ovo su zemlje koje najviše uvoze ruske nafte i derivata, koje onda prerađuju ili mešaju, te prodaju Evropljanima pod svojom etiketom – kaže Vuletić za “Glas Srpske”.

Na taj način, navodi, svi zadovoljni – i predstavnici Evropske unije koji onda svojim građanima mogu reći da više nisu zavisni od ruske nafte, ali i oni koji su iskoristili ovu situaciju.

Do početka rata u Ukrajini Evropska unija je gotovo polovinu svog dizela uvozila iz Rusije. Uvedene sankcije su stvorile nedostatak od oko 600.000 barela dizela i naftnih derivata – na dan. EU je stoga počela da nabavlja derivate iz drugih izvora – s Bliskog istoka, iz Azije i SAD, ali i ti izvori su “opterećeni” i trenutno nedovoljni. Zbog toga je došlo do, kako su to pojedini eksperti opisali – “pranja dizela”. Na primjer, Turska, koja ima značajne kapacitete za preradu nafte, i dalje uvozi značajne količine ruskog dizel goriva i pravi mješavinu sa svojim, te ga onda prodaje kao “turski”. Slično posluju Indija i Kina. Indija rado, pored nafte, kupuje i ruski dizel i prodaje ga zemljama EU. Njihov izvoz posljednjih mjeseci značajno je skočio. Vlasti u Nju Delhiju su shvatile da im je daleko isplativije i unosnije “pranje” ruskog dizela. I Peking je prihvatio ovu unosnu igru, podižući svoje izvozne kvote za naftne derivate.

Stručnjak za energetiku u sofijskom Centru za proučavanje demokratije Kostanca Rangelova nedavno je istakla da je u decembru 2022. treći na listi najvećih kupaca ruske nafte i derivata u svijetu bila, ma kako čudno zvučalo – Bugarska, koja je uspjela od EK izdejstvovati izuzeće, koje joj je omogućilo da nastavi uvoziti sirovu naftu i naftne derivate iz Rusije pomorskim putem do kraja 2024. Tako je luka Burgas postala jedina u Evropi u koju stiže rusko “crno zlato”. Ove isporuke su posljednjih mjeseci skočile za čak 30 odsto. Stručnjaci ukazuju kako su i trgovci iz UAE počeli miješati rusku burad s drugim uljima kako bi promijenili brend zemlje porijekla mazuta, otvarajući put za osiguranje brodova i finansiranje koje bi, inače, bilo zabranjeno sankcijama.

Singapur

Prema pisanju pojedinih azijskih medija, od početka rata u Ukrajini ogromne količine ruske nafte izvoze se u azijske zemlje, gdje se miješaju sa drugim tipovima i tako plasiraju na globalno tržište. Jedna od ključnih tačaka ove trgovine, kako navode, pored UAE, navodno je i Singapur čija vlada nije uvela sankcije ruskoj naftnoj industriji. Uvoz nafte iz Rusije u singapurske luke se u periodu od februara do decembra 2022. udvostručio. Glavni kupci derivata koje singapurske rafinerije prave od jeftine ruske nafte su zemlje istočne Azije kao i neke zemlje EU i SAD.

 

Izvor: Glas Srpske

BONUS VIDEO

Slični članci

Rodoljub Drašković, vlasnik Svislajona, biznismen koji je podržao studente za portal Radar: Privrednicima ne smetaju studenti, već diktatorski režim i korupcija

Urednik

Gatački čuvari tradicije nastupili u Nevesinju

Urednik

Kada će građani BiH ostvariti povrat PDV-a za prvu nekretninu?

Urednik

Muzej Hercegovine: Obilježno deset godina uspješnog rada odsjeka viole u Muzičkoj školi Trebinje

Urednik

Srpska bogatija za 24 bebe: U Nevesinju rođen jedan dječak

Urednik

Otvoren zajednički granični prelaz Zupci-Sitnica

Urednik

Kompanija Blicnet (Supernova) dobila sertifikate za međunarodne standarde ISO 9001 i ISO/IEC 27001

Urednik

Počinje tradicionalna manifestacija „Dučićev dan“

Urednik

U toku akcija “Radost Vaskrsa” za pomoć siromašnima

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više