Vijesti

Spomeničko nasljeđe Beograda oduševilo trebinjsku publiku

TREBINJE – Bogata istorija i najvažniji spomenici Beograda, od sredine devetnaestog vijeka do današnjih dana, oduševili su posjetioce Muzeja Hercegovine u Trebinju, gdje je otvorena izložba i emitovan film pod nazivom „Spomeničko nasleđe na užoj teritoriji Beograda (1847-2023)“.

Slavica Stefanović, autor projekta, kaže da je u filmu prikazano 70 spomenika, posvećenih duhovnicima, vladarima, borcima, herojima, naučnicima i umjetnicima.

„Oni nam pokazuju naš državni, nacionalni i istorijski identitet, jer spomenici informišu javnost o vremenu u kojem su živele te ličnosti, kao i o umetnicima koji su ih stvarali”, kazala je Stefanovićeva, pojasnivši da u filmu govori 20 eminentnih stručnjaka.

Ona napominje da je jedan aspekt prikaza kulturološki i predstavlja apsolviranje jedne umjetničke predstave, o vrijednosti javnih spomenika na području grada Beograda, dok sa druge strane realizovani projekat ima i edukativnu vrijednost.

„Period kojim se film bavi je od 1847. do 2023, kada smo snimili posljednji spomenik i time zaokružili projekat, a to je spomenik posvećen đeneralu Božidaru Boži Jankoviću, koji je poveo svoju vojsku 1912. godine, ušao u Prištinu i postavio granični kamen. Svi spomenici su priča za sebe i preporučujem svima da pogledaju film“, rekla je Stefanovićeva.

Branko Vukomanović iz Udruženja „Čuvari ognjišta“, koje je producent ovog projekta, objašnjava da je ovo, u stvari, samo prvi dio njihovog projekta, s obzirom na to da je spomeničko nasljeđe Beograda mnogo veće.

Napomenuvši da već u 19. vijeku Srbija podiže spomenike, da je knez Miloš kupovao skulpture kako bi oplemenio parkove koje je gradio i urbanistički razvijajući Beograd, on dodaje da vjeruje da će i izložba i film, koji je, osim na srpskom, napravljen i na ruskom, engleskom i kineskom jeziku, posjetiti i Banjaluku, a osnovna ideja je da se film prikaže kroz televizijsko emitovanje, u epizodama od pola sata.

Radivoje Janjić, predsjednik Udruženja „Čuvari ognjišta“, kaže da je u filmu prikazano trenutno stanje spomenika u Beogradu, te da svi nose neku poruku.

„Mi nismo ulazili u političku pozadinu, odnosno da li ti spomenici zaslužuju da budu tu gde jesu. Sigurno da ima spomenika koji ne zaslužuju da budu u Beogradu, a jedan od njih je spomenik Moši Pijade koji se nalazi u centru, ali mislim da bi trebalo napraviti ‘park zabluda’, gde bismo postavili sve te spomenike, uz objašnjenje zašto su tu, jer nismo za to da se takvi spomenici unište, s obzirom na to da su oni slika jednog vremena“,  dodao je Janjić.

Izložbu i projekciju filma „Spomeničko nasleđe na užoj teritoriji Beograda (1847-2023)“ organizovali su Udruženje građana „Čuvari ognjišta“ i Muzej Hercegovine u Trebinju, a realizaciju ovog projekta je podržalo Ministarstvo kulture Republike Srbije.

Izvor: Nezavisne

BONUS VIDEO

Slični članci

Otvorena kolektivna izložba “Vrba u Trebinju”

Urednik

U Trebinju održano humanitarno poetsko veče Milana Milanovića (VIDEO)

Urednik

Niču scene na otvorenom u Starom gradu u Trebinju

Urednik

Srpska bogatija za 28 beba: U Nevesinju tri djevojčice

Urednik

Golman Andrej Čolović: Niko nije nepobjediv

Urednik

Mladi obnovili planinski put trebinjskog dijela orjenskog masiva

Urednik

Počela tradicionalna akcija „Paketić za ljepši osmijeh“

Urednik

Život na kocki – porok koji ne bira godine (VIDEO)

Urednik

Humanost na djelu: Samohrani otac sa četvoro djece uselio u topli dom

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više